PEARSON HND

BTEC HND Programı

Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye’deki öğrencilere BTEC HND Uluslararası diploma alma fırsatı sunan ilk devlet üniversitesidir. HND diploması, öğrencilere ilgi duydukları disiplinde üst düzey beceri ve yetkinlikleri bir araya getiren kapsamlı ve anlayışlı bir program sağlamayı amaçlayan bir programdır.

Pearson Uluslararası diplomaları, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (EQF) ile uyumludur; Ayrıca Ulusal Sertifika (HNC) (Seviye 4) ve Uluslararası diploma (HND) (Seviye 5)’i kapsamaktadır.


HND Uluslararası Diploma nedir?

HND, öğrencilerimizin İngiltere başta olmak üzere AB, ABD ve Kanada gibi ülkelerdeki tanınmış üniversitelerden ikinci bir lisans derecesi almalarını sağlayan bir yüksek öğrenim yeterliliğidir. HND diplomasına sahip öğrenciler, HND diplomasını tanıyan seçkin üniversitelerde sadece bir yıl daha okuyarak ikinci bir lisans diploması almaya hak kazanırlar.

 


HND Diplomasının Avantajları Nelerdir?

  • HND/HNC akreditasyonları, öğrencinin İngiltere, AB, ABD ve Kanada’daki diğer seçkin üniversitelerden ikinci bir diploma almasını sağlar.
  • HND/HNC, öğrencilerin rekabetçi bir uluslararası iş piyasası için istihdam becerilerini artırmalarına yardımcı olur.
  • Abdullah Gül Üniversitesi'nin uluslararası yükseköğretim alanındaki tanınırlığını artırarak öğrencilerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Öğrenciler HND için nasıl başvuru yapabilir?

Öğrenciler HND diplomasına başvuru yapmak için Öğrenci Dekanlığı’na başvurmalıdır.


Öğrencilerin HND’yi alabilmesi için ne yapması gerekmektedir?

Öğrenciler kendi bölümlerindeki belirlenmiş HND derslerini başarılı bir şekilde tamamlamalıdır.


Hangi üniversiteler HND’yi kabul etmektedir?

BTEC HND yeterliliklerini tanıyan Yükseköğretim Kurumları’nın listesi için tıklayınız.


HND başvurusu için ödenecek tutar ne kadardır?

Programa kaydolmak isteyen öğrenciler Pearson’ın Edexel Online (EOL) sistemi aracılığıyla programa kaydolmalı ve tek seferlik 200 pound ödeme yapmalıdır.


Öğrenciler yurtdışındaki diğer üniversitelere başvururken ödeme yapmak zorunda mıdır?

AGÜ İşletme Bölümü’nü başarıyla tamamlayan ve HND diploması alan öğrenciler diğer üniversitelerde 3. Sınıflarına (son yıl) başlamaya hak kazanacaktır. Öğrenciler ikinci üniversitelerindeki 3. yıl eğitim ücretlerini ödemek zorundadır.


Daha fazla bilgi için, HND web sitesini ziyaret edebilirsiniz.